Prawo Parkinsona – teoria i praktyczne zachowania polegające na rozciąganiu wykonywanej pracy w czasie w taki sposób, aby całkowity dostępny czas wypełnić tą pracą. Teoria, czy prawo Parkinsona mówi, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie (oryg. ang. work expands as to fill the time available for its completion). Pierwotnie Parkinson prawo to odniósł do administracji publicznej.
Również jest to zachowanie zauważalne w przedsiębiorstwach prywatnych małej i dużej wielkości. W przedsiębiorstwach pracownicy niebędący wystarczająco obciążeni pracą rozciągają jej wykonanie w dostępnym im czasie. Zachowania takie niosą za sobą bardzo negatywne skutki, polegające na znacznym wzroście kosztu realizacji zadań, usług, produkcji czy funkcjonowania urzędów.
Działania dążące do standaryzacji i optymalizacji pracy, wdrażanie filozofii Lean Management, Lean Production, Lean Office czy Lean Healthcare jest działaniem przeciwdziałającym nasilaniu się występowania prawa Parkinsona.
Cyryl Northcote Parkinson (ur. 30 lipca 1909 w Durham, zm. 9 marca 1993 w Canterbury, hrabstwo Kent) – brytyjski historyk, pisarz, doradca konserwatywnych rządów Wielkiej Brytanii. Autor około sześćdziesięciu książek, z których najsłynniejsza Prawo Parkinsona stała się bestsellerem i uczyniła autora uznanym ekspertem w sprawach administracji publicznej.