+48 22 290 55 44
info@staworzynski.com

Jesteś tutaj

Zakładki podstawowe

Tytuł

Prawo parkinsona

Prawo Parkinsona -  jest teorią i praktycznymi zachowaniami polegającymi na rozciąganiu wykonywanej pracy w czasie w taki sposób aby całkowity czas dostępny pracy wypełnić tą wykonywaną pracą. Teoria czy prawo Parkinsona mówi, że praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie (oryg. ang. work expands as to fill the time available for its completion). Pierwotnie Parkinson prawo to odniósł do administracji publicznej ale również jest to zachowanie zauważalne w przedsiębiorstwach prywatnych małej jak i dużej wielkości. Zachowania takie wynikają z tego, że w przedsiębiorstwach pracowicy nie będący wystarczająco obciążeni pracą rozciągają jej wykonanie w dostępnym im czasie.

Zachowania takie niosą za sobą bardzo negatywne skutki polegające na znacznym wzroście kosztu realizacji zadań, usług, produkcji czy w końcu funkcjonowania urzędów. Działania dążące do standaryzacji i optymalizacji pracy, wdrażanie filozofii Lean Management, Lean Production, Lean Office czy Lean Healthcare jest działaniem przeciwdziałającym nasilaniu się występowania prawa Parkinsona.

 

 

Cyryl Northcote Parkinson (ur. 30 lipca 1909 w Durham, zm. 9 marca 1993 w Canterbury, hrabstwo Kent) – brytyjski historyk, pisarz, doradca konserwatywnych rządów Wielkiej Brytanii. Autor około sześćdziesięciu książek, z których najsłynniejsza pt. Prawo Parkinsona traktująca o rozroście biurokracji stała się bestsellerem i uczyniła autora uznanym ekspertem w sprawach administracji publicznej

Polecamy również na naszym blogu

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE